Programoversigt

Fredag d. 15. september kl. 16
Ansgars Kirke
Tina Christiansen, orgel
Den Danske Messingkvintet
Lars Kristian Hansen, Rasmus Zwicki (uropførelse), Anders Koppel
Eugene Bozza, Bo Gunge (uropførelse), Johann Sebastian Bach, Jan Bach

Fredag d. 15. september kl. 19
Utzon Center
Alexandra Hallén, cello (Sverige/DK)
Helmuth Lachenmann, Rune Glerup, Jan Carlstedt, Christian Winther Christensen, Jexper Holmen

Fredag d. 15. september kl. 20
M/s KYSTEN
Christian Skjødt
Komponistgruppen S.L.A.T.U.R. (Island)

Lørdag d. 16. september kl. 11
Vor Frue Kirke
Trio Cayenne
Christian Præstholm (uropførelse), Denis Bédard, John Rutter, Ryo Noda, Charles Koechlin, Pierre-Max Dubois
Gratis adgang

Lørdag d. 16. september kl. 13
C. W. Obels Plads
Erik Kure, klokkenist
Matthias van den Gheyn, Bo Andersen (uropførelse), Serge Rachmaninov, Ivan Olsen, Erik Kure, Johann Sebastian Bach
Gratis adgang

Lørdag d. 16. september kl. 14
Utzon Center
Athelas Sinfonietta Copenhagen
MGK-studerende fra Aalborg Kulturskole
Kristian Rymkier (uropførelse), Wayne Sigel, Javier Alvarez, Louis Aguirre

Lørdag d. 16. september kl. 16
Gabels Torv
Erik Kure, klokkenist
Johann Sebastian Bach, Bo Andersen, Domenico Scarlatti, Ivan Olsen, Ludovico Elnaudi
Gratis adgang

Lørdag d. 16. september kl. 19
Aalborg Kloster
Nickie Johansson, sopran & Henrik Brendstrup, cello
Anna-Lena Laurin (Danmarks-premiere), Eyvind Buene, Johann Sebastian Bach, Per Nørgård

Lørdag d. 16. september kl. 20
Aalborg Kloster
Anna Klett, klarinet, Dean Delgiusto, accordeon, Henriette Jensen, saxofon, Mikkel Egelund Nielsen, guitar, Olga Carlsen, violin
Louis Aguirre (uropførelse), Eirik Moland (uropførelse), Peter Bruun (uropførelse), Benjamin de Murashkin (uropførelse), Niels Chr. Rasmussen (uropførelse)

Søndag d. 17. september
Nordkraft, Kedelhallen
Åben Scene
Gratis adgang

Kl. 11.00
Henriette Jensen, saxofon
Talentelever fra Rebild Kulturskole
Louis Aguirre

Kl. 11.15
Marius Paschke & Rasmus Hagn-Meincke, slagtøj
Matthew Frandsen

Kl. 11.30
Henriette Jensen, saxofon
Bendt Astrup

Kl. 11.45
Henriette Jensen, saxofon
Talentelever fra Rebild Kulturskole
Louis Aguirre

Kl. 12.00
Matias Seibæk, slagtøj
Ejnar Kanding (uropførelse), Lasse Schwanenflügel Piasecki, Karsten Fundal

Fra kl. 11-12 – sideløbende med øvrige opførelser kan man opleve et nyt lydværk via hovedtelefoner:
Morten Poulsen: LR (uropførelse)

Søndag d. 17. september kl. 13
Utzon Center
Johan Olsson, klaver (Sverige)
Luciano Berio, Salvatore Sciarrino, Martin Raune Bauck (uropførelse), Luigi Nono

Søndag d. 17. september kl. 14
Utzon Center
Ensemble Black Pencil (Holland)
Nico Huij Bregts, Louis Aguirre, Gwyn Pritchard, Johannes K. Hildebrandt, Victor Varela, B. C. Manjunath, Roderik de Man