Program 2021

 

Fredag 1. oktober:

Kl. 17
Stefan Gerritsen (Holland), guitar / Utzon Center
Et internationalt program

Kl. 20
Jeppe Just Instituttet / Utzon Center
Det legendariske ‘Institut’ med egne kompositioner på hjemmelavede instrumenter.
Jeppe Just, komponist, David Hildebrandt, percussion, Matias Seibæk, percussion

 

Lørdag 2. oktober:

Kl. 13
Guitarsekstetten Crass / Utzon Center
Musik af Christos Farmakis, Ivan Olsen, John Frandsen, Hugi Gudmundsson, Jeppe Just Christensen og Peter Bruun

Kl. 16
Andreas Borregaard, accordeon / Kunsthal NORD
Marcela Lucatelli, Louise Alenius og James Black
Programmet afspejler et særligt projekt fra Andreas’ hænder, der kredser om musik og gestik

Kl. 19
Andras Spang Olsen, trombone / Utzon Center
5 nordiske uropførelser: Tróndur Bogason (FO), Hugi Gudmundsson (IS), Anton Johansson (Åland), Niels Chr. Rasmussen (DK), Andras Olsen (FO)

Kl. 20
Utzon Aften / lokale solister / Utzon Center
Mats Lindblad & Erik Sandberg / Musik af Eirik Moland (ur)
Jens Olav Heckmann, tenor & electronic / Musikarrangementer af JOH
Sofia Kayaya, fløjte / Musik af Farzia Fallah (Iran/Tyskland)
Marianne Heuer, sopran & electronic / Musik af Jesper Pedersen (ur)
Jenny Sjöberg, obo & Lisbet Thordal-Christensen, klarinet / Musik af Bendt Astrup

 

Søndag 3. oktober:

Kl. 13
4 musikere fra Athelas Sinfonietta Copenhagen – bl.a. i sammenspil med 10 MGK-studerende fra Aalborg Kulturskole / Utzon Center
Premiere på nyt værk af Louis Aguirre for de samlede medvirkende.
Desuden soloværker med de 4 Athelas musikere

Kl. 15
Bjørn Andor Drage, orgel / Vor Frue Kirke
Nyt Nordisk for orgel af Niels Chr. Rasmussen, Eirik Moland, Olav Anton Thommessen, Irina Girunyan (Rusland/Norge) og Bjørn Andor Drage
Danmarks Radio optager koncerten og sender den senere.

Kl. 16
Den Danske Messingkvintet / Vor Frue Kirke
Witold Lutoslawski, Erik Højsgaard, Ylva Fred (ur), J.S.Bach og Anthony Plog
Danmarks Radio optager koncerten og sender den senere.

Programmet er med forbehold for ændringer.