Programoversigt

Fredag d. 14. september kl. 16
Ansgars Kirke
Ere Lievonen, orgel
Louis Aguirre (uropførelse), Ere Lievonen, Amy Williams, Fabio Costa, Györgi Ligeti og George Crumb

Fredag d. 14. september kl. 17
Ansgars Kirke
EKKOZONE
Mathias Reumert, David Hildebrandt, Anders Kann Elten, percussion, Karolina
Leedo, fløjte
Takemitsu, Crumb

Fredag d. 14. september kl. 19
Utzon Center
Lars Lundehave Hansen
Atlas (uropførelse), nyt lydværk
Opførelsen former sig som en rundtur i Aalborg – i bus. Afgang fra Utzon Center og retur ved Centeret kl. ca. 19.45

Fredag d. 14. september kl. 20
Utzon Center
PACE
Mathias Reumert, David Hildebrandt, Mathias Friis-Hansen, percussion & Christian Balvig, keyboards
Værker af PACE (uropførelse)

Fredag d. 14. september kl. 21
Utzon Center
Morten Poulsen
AR I-IV (uropførelse) et nyt lydværk der opleves gennem høretelefoner (udleveres v. start).
Opførelsen starter ved Utzon Centeret og former sig som en kort vandretur til Vor Frue Kirke med stop undervejs på udvalgte destinationer.
Deltagelse gratis.

Fredag d. 14. september kl. 22
Vor Frue Kirke
Christian Skjødt
Interdependenties (multikanals elektronisk lydværk, uropførelse)

Lørdag d. 15. september kl. 12
Gabels Torv
Erik Kure, klokkenist
Koncert på transportabelt kirkeklokkespil
Det er naturligvis gratis at lytte på!

Lørdag d. 15. september kl. 13
Kulturskolens Koncertsal, Nordkraft
MGK-elever fra Kulturskolen og musikere fra Athelas Sinfonietta Copenhagen
Benjamin de Murashkin (uropførelse) m.fl.

Lørdag d. 15. september kl. 14
Kulturskolens Koncertsal, Nordkraft
Videoperformance: Axel Borup-Jørgensen’s MARIN

Lørdag d. 15. september kl. 15
Obels Plads
Erik Kure, klokkenist
Koncert på transportabelt kirkeklokkespil
Det er naturligvis gratis at lytte på!

Lørdag d. 15. september kl. 16
Aalborg Kloster
Jonas Ervolder Bové, slagtøj, Pia Munch, saxofon, Line Nørgård, fløjte, Anne Rom Hansen, marimba & electronic
Jonas Ervolder Bové (uropførelse), Eirik Moland (uropførelse), Bendt Astrup og Niels Chr. Rasmussen (uropførelse)

Lørdag d. 15. september kl. 19
Vor Frue Kirke
Niklas Johansen, guitar
Sofia Marticasso (Spanien, uropførelse), Ivan Olsen (uropførelse), Erik Jørgensen, Axel Borup-Jørgensen og Erik Højsgaard
Koncerten optages af DR

Lørdag d. 15. september kl. 20.30
Vor Frue Kirke
Århus Sinfonietta
Bo Gunge (uropførelse), Loic Destremau og Karl Aage Rasmussen
Koncerten optages af DR

Søndag d. 16. september kl. 11
Teater Nordkraft
EKKOZONE
Mathias Reumert, David Hildebrandt, Anders Kann Elten, percussion, Karolina
Leedo, fløjte
Louis Aguirre: Orula

Søndag d. 16. september kl. 12
Kedelhallen, Nordkraft
Studerende fra Det Jyske Musikkonservatorium, Aalborg
Nye lydværker
Gratis adgang!

Søndag d. 16. september kl. 14.00
Utzon Center
Barbara Lüneburg, violin
Louis Aguirre m.fl.

Søndag d. 16. september kl. 15.30
Utzon Center
Andreas Borregaard, accordeon & Sonar Quartet (Berlin)
Juliana Hodkinson (uropførelse), Li-Ying Wu, Nicolai Worsaae, Bent Sørensen og Marc Sabat