Program 2021

1., 2. og 3. oktober: OpenDays Festival
Glæd dig til en række spændende koncerter i Utzon Center og i Sankt Markus Kirke i Aalborg – og glæd dig også til kammeropera i Teater Nordkraft.

Åbn programbogen 2021 her

Fredag 1. oktober:

Kl. 17 i Utzon Center: Stefan Gerritsen (Holland), guitar
Et internationalt program

Kl. 20 i Utzon Center: NJYD kvartet

Lørdag 2. oktober:

Kl. 13 i Utzon Center: Fanny Alofs (Holland), sopran
Arrangør: Snow Mask
Musikteater og solokoncert

Kl. 14 i Utzon Center: Guitarsekstetten Crass
Musik af Christos Farmakis, Ivan Olsen, John Frandsen, Hugi Gudmundsson, Jeppe Just Christensen og Peter Bruun

Kl. 16 i Teater Nordkraft: Dreamers Walk – en kammeropera
Arrangør: Aalborg Operafestival
En kammeropera med Marianne Heuer, Thomas Rewes, Søren Ohlsen, Eva Østergaard, Deborah Josephson, Lisbet Thordal-Christensen, Christina Holm Dahl (instruktør) og Niels Chr. Rasmussen (komponist)

Kl. 19 i Utzon Center: Andras Spang Olsen, trombone
Arrangør: Ny Musik
5 nordiske uropførelser: Tróndur Bogason (FO), Hugi Gudmundsson (IS), Anton Johansson (Åland), Niels Chr. Rasmussen (DK), Andras Olsen (FO)

Kl. 20 i Utzon Center: Utzon Aften – lokale solister:
Mats Lindblad & Erik Sandberg, musik af Eirik Moland og Jonas Bové (ur)
Jens Olav Heckmann, tenor & electronic, musikarrangementer af Jens Olav Heckmann
Sofia Kayaya, fløjte, musik af Anahita Abbasi
Marianne Heuer, sopran & electronic, musik af Jesper Pedersen (ur)
Jenny Sjöbjerg, obo & Lisbet Thordal-Christensen, klarinet, musik af Bendt Astrup

Søndag 3. oktober:

Kl. 13 i Utzon Center: Fire musikere fra Athelas Sinfonietta Copenhagen blandt andet i sammenspil med 10 MGK-studerende fra Aalborg Kulturskole.
Premiere på nyt værk af Louis Aguirre for de samlede medvirkende.
Desuden soloværker med tre Athelas musikere

Derpå to koncerter i Sankt Markus Kirke, som Danmarks Radio optager til P2:

Kl. 15 i Sankt Markus Kirke: Bjørn Andor Drage, orgel
Nyt Nordisk for orgel af Niels Chr. Rasmussen, Eirik Moland, Olav Anton Thommessen, Irina Girunyan (Rusland/Norge) og Bjørn Andor Drage

Kl. 16 i Sankt Markus Kirke: Den Danske Messingkvintet
Musik af Witold Lutoslawski, Erik Højsgaard, Ylva Fred (ur), J.S.Bach og Anthony Plog

Programmet er med forbehold for ændringer.